7 rekvizit, které využijete při focení produktů

15.08.2020

Máte nachystaný produkt na focení, ale nevíte, co dalšího k němu položit, aby vznikla typická "instagramovka"? Inspirujte se a podívejte se na 7 rekvizit, které při focení ráda využívám já. 

Existuje několik věcí, které se hodí mít doma a všímat si jich, když se chystáte na flatlay focení. Ať už se vám budou hodit předměty, kolem kterých denně chodíte, nebo nakoupíte pár kousků speciálně kvůli focení, rozhodně se vám to vyplatí. 

Když jsem přemýšlela, které rekvizity využívám nejčastěji, sepsala jsem si seznam následujících sedmi kousků. Některý se možná bude hodit i vám... a možná zjistíte, že už jej doma dávno máte. 

Začneme tím nejužitečnějším!

1. Tácky 

Pokud jste četli minulý článek o podkladech na focení a o tom, kde je sehnat, určitě už víte, že různé tácky, podložky, servírovací pomůcky, košíčky a podobné věci mohou přispět k vytvoření promyšlenějšího pozadí na focení. 

Proto jsou tácky jednou z mých oblíbených rekvizit, i když se částečně dají považovat za určitý druh podkladu pro flatlay fotku. Otevírají se díky nim další možnosti a můžete je různě kombinovat. Snažím se jich mít co nejvíc a jejich zásobu pravidelně doplňuji. Často se stane, že jdu do obchodu a neplánovaně se vrátím s novou věcí, která se připojí k mojí sbírce. 

Kde je sehnat? 

- Super kousky často najdu ve slevách v H&M Home. 

- Klasicky bývají v Ikee, Pepcu, Jysku a podobných obchodech, zabrousit můžete k menším designovým značkám, které často vyrábí i na zakázku.

Jaké věci, které už mám doma, můžu využít?

- Servírovací tác na kávu a jiné nápoje.

- Košíček na ovoce. 

- Hezké podtácky (pokud fotíte malou věc).

- Zachovalé kuchyňské prkénko.

Vlevo vidíte menší část z mé táckové sbírky, vpravo tácek v praxi.

2. Živé i umělé květiny

Flatlay klasika, která nikdy nezklame a oživí každou fotku. A je jedno, jestli využijete pokojovky, řezané kvítí z květinářství nebo produkt vyfotíte rovnou venku. 

Živé květiny samozřejmě vypadají nejlépe, v zásobě se ale hodí mít i pár umělých v několika barvách a tvarech. Můžou se vám hodit, pokud nestihnete otevíračku květinářství, nebo už jste na místě focení a žádné květinářství ani živá kytka široko daleko nejsou. Párkrát mi jejich zásoba zachránila fotící den.

Při výběru umělých květin si dávejte pozor, aby nebylo na první pohled zřejmé, že jste je na zahrádce rozhodně netrhali. Dají se využít hlavně v případech, ve kterých fotku jen doplňují a nejsou jedním z hlavních objektů. Ještě lépe vypadají, když jsou rozostřené v popředí nebo pozadí, pak můžete mít jistotu, že to nikdo nepozná. Poslouží vám i k nakombinování se živými květinami. 

Kde je sehnat?

- Živé doma na zahrádce nebo v květinářství.

- S umělými vede Ikea a malé lokální obchůdky. 

Jaké věci, které už mám doma, můžu využít?

- Pokojovky!

- Různé bylinky nebo sušené květiny.

Ukázka využití květin.

3. Časopisy 

Elle, Vogue, Harper's Bazaar - svatá trojice, které se vyplatí mít zásoby, pokud fotíte lifestyle fotky. Ženské módní časopisy nikdy nepatřily k mému oblíbenému čtivu, ač uznávám, že některé články mají něco do sebe. Hlavně český Vogue se čas od času povede a není to jen přehlídka krásných obrázků, i když zrovna ty se nám při vytváření flatlayů hodí. 

Časopisy (podobně jako tácky) použijete při vrstvení pozadí u focení flatlay snímku. Můžou být otevřené na některé ze stránek, která se vám zrovna hodí do tématu fotky, nebo zavřené. 

Podobně se dají využít i knihy a jiné žánry časopisů.

Takže až zase půjdete kolem trafiky nebo knihkupectví a budete si říkat, že už znovu nenaletíte ženskému časopisu jen kvůli hezkým fotkám, máte povolení to porušit a rozšířit svůj inventář rekvizit.

Jestli vás zajímají jen titulní strány, různě po internetu jsem dokonce viděla i falešné módní bible. Jsou to takové krabice, které složíte a máte hezky vypadající knížku nebo časopis. Ale pozor, tím pádem musíte fotit opravdu shora, aby nebylo vidět, že knížka nemá stránky.

Kde je sehnat?

- Trafika, různé bazary, skupiny na Facebooku.

Jaké věci, které už mám doma, můžu využít?

- Knížky s hezkým obalem.

Pár časopisů z mých zásob na ateliéru.

4. Oblečení

Další improvizační kategorie, kterou jsem ale nemohla vynechat. Různé kousky látek, utěrky, záclony a podobné rekvizity se na focení hodí docela často. Občas se ale stane, že je nemáte ve vhodné barvě nebo vzoru. 

V takovém případě se obvykle vydám do skříně a hledám tam. Úspěšnost je zatím stoprocentní! Na svých flatlay fotkách jsem už použila své košile, trička, sukně a dokonce i župan. Jednou jsem se vloupala i do šatníku přítele. 

Nemusíte kupovat nic nového a složitě shánět, stačí se prostě jen dívat kolem sebe.

Jaké věci, které už mám doma, můžu využít?

- Povlečení. 

- Deky, které se skvěle hodí na podzimní a zimní fotky.

Poznali byste, že látka napravo je moje košile? 


5. Pozlacené prstýnky 

Když jsem fotila hodinky, peněženky, kabelky a další doplňky pro jednoho z mých prvních klientů, hodilo se mi mít po ruce maličkosti, které bych mohla jen tak položit kolem. 

Na Instagramu jsem tou dobou vídala spoustu fotek s prstýnky, ať už pozlacenými nebo postříbřenými. Když jsem jednu sadu viděla v obchodě ve slevě, neváhala jsem. Od té doby se mi opravdu hodí k lifestyle focení.

Maličkosti obvykle fungují dobře, protože je často potřeba fotku doplnit něčím menším, aby nepůsobila prázdně. Ekvivalentem prstýnku by mohly být třeba hezké kancelářské sponky, zrnka kávy, lístky máty - záleží na tom, jaký hlavní produkt fotíte. 

Kde je sehnat?

- Různé obchody s módou a doplňky.

Jaké věci, které už mám doma, můžu využít?

- Své vlastní prsteny nebo jiné šperky, pokud je nosíte. 

Jaká maličkost by se na focení hodila vám? 

6. Kamínky

Různé kameny a krystaly se na mých flatlay fotkách začaly objevovat až nedávno. Mám takový pocit, že to trochu souvisí s mou novou závislostí, kterou jsou polodrahokamy.

Zatím mám jen pár druhů, ale určitě plánuju doplnit zásoby a pořídit kamínky v dalších barvách, tvarech a provedeních. 

I kameny by se daly zařadit do kategorie "maličkosti" a hodit se vám budou třeba při focení přírodních produktů. 

Kde je sehnat?

- Obchody s dekoracemi. 

- Malé lokální obchůdky s ezoterikou. 

Moje křišťály a růženíny v akci.

7. Instax

Poslední tip se týká věcičky, se kterou můžete něco vyfotit, ale zároveň ji na fotku naaranžovat. Takové milé 2v1! 

Instax se rozhodně nebude hodit na každou fotku a je hloupost si ho pořizovat kvůli tomu, abyste jej aranžovali do flatlay fotek. Spíš jde o další ukázku improvizace, která je při focení flatlayů skoro nezbytná. 

Instax od Fujifilmu jsem si oblíbila díky jeho roztomilosti a občas se mi na některou z fotek hodí, zvlášť, pokud jde o lifestyle. Možná vás napadne podobná věc, kterou už máte doma, ale mohla by se hodit i k focení. 

A máme to za sebou! Pokud s focením flatlay fotek teprve začínáte a dostupné rekvizity byste spočítali na prstech jedné ruky, určitě nemusíte zoufat. Improvizace je důležitější než cokoliv jiného, stačí jen pátrat kolem sebe. 

Pokud vám některý tip na rekvizitu pomohl, určitě dejte vědět, budu moc ráda. Feedback mi můžete poslat přes kontaktní formulář a do zprávy na Facebooku nebo Instagramu.