Mých 5 oblíbených funkcí v Photoshopu: Znáte je?
Nedávno jsem viděla jeden mem, který si dělal srandu z toho, že fotografové nejvíc času tráví úpravou fotek u počítače. A ač nerada, musím přiznat, že to tak je.
Naštěstí jsou tu ale nástroje, které nám tuhle rutinní část práce trochu zjednodušují. A je asi jasné, že Adobe Photoshop patří mezi jeden z nich.
Asi neznám fotografa, který by Photoshop nepoužíval. Někteří upravují jenom v něm, někteří často zapínají i neméně oblíbený Adobe Lightroom. I když Photoshop na počítači otevírám prakticky denně, jsem si vědoma toho, že jsem ještě ani zdaleka neobjevila všechna jeho zákoutí. Proto v tomhle článku nebudu vysvětlovat, jak program funguje a ani vám nedám žádný univerzální návod k tomu, jak jej používat.
Místo toho jsem se zamyslela nad tím, co se mi už objevit podařilo a které funkce používám nejčastěji (a nejraději!). Vybrala jsem 5 z nich a o ty se s vámi podělím. Třeba už je znáte, ale možná vám zatím unikaly a zjistíte, že něco ve vašem procesu upravování fotek jde dělat lépe & rychleji!
Tak začínáme:
1. Camera RAW vaše fotky srovná do latě
Pokud fotíte do RAWu (více o tomhle formátu se dozvíte v jednom ze starších článků), možná už jste někdy o nástroji Camera RAW slyšeli. Já do něj začala pravidelně chodit až s novějšími verzemi Photoshopu, i když je součástí programu už od roku 2003. Jestli ho zatím neznáte, tak věřte, že si ho zamilujete! Proč?
Zaprvé v něm můžete upravovat RAW fotky bez nutnosti je předtím prohnat Lightroomem. Stačí si snímky otevřít přes Adobe Bridge přímo v tomhle modulu a pak upravujete podobně jako v Lightroomu, i vzhledově vypadá podobně. Některé funkce má podle mě Camera RAW lepší, ale ani to mě nepřemluvilo od Lightroomu odejít.
No dobře, ale k čemu tedy modul Camera RAW používám já, když ne k úpravě RAW fotek? Obvykle k doladění hotových JPG fotek z Lightroomu. Camera RAW vám umožní rychle zapracovat jednoduchá vylepšení (třeba trochu zvýšit kontrast, expozici a tak podobně), ale taky se tu ukrývá jedna parádní funkce, na kterou nedám dopustit!
Určitě jste někdy zažili, že se vám povedlo fotku vyfotit nakřivo. Mně se to stává víc, než bych chtěla, ale díky záložce "Geometrie" v Camera RAW můžu s fotkou dělat hotové divy. Funkce je dokonce tak dobrá, že vám fotku v 90 % případů zvládne vyrovnat automaticky, aniž by snímek působil deformovaně, stačí kliknout na "A".
Pokud se program sekne, jde fotku vyrovnávat i podle svislých a vodorovných linií, nebo si můžete sami určit, kterými částmi fotky se má funkce řídit.
Jo a ještě rychlá rada, jak se do samotného Camera RAW dostat: Otevřete si v Photoshopu libovolnou fotku a zadejte klávesovou zkratku Ctrl+Shift+A.
Rozhraní Camera RAW.
Hromadný export fotek ušetří čas
Tuhle funkci Photoshopu jsem objevila až nedávno, za což se trochu stydím.
Díky obrazovému procesoru můžete z Photoshopu exportovat několik fotek najednou, což mi nehorázně usnadňuje práci! Jednoduše běžte do Soubor - Skripty - Obrazový procesor. Pak jen v tabulce vyberte, kam se fotky mají uložit. Můžete u všech fotek najednou změnit kvalitu, velikost nebo je převést do sRGB.
Photoshop začne fotky sám ukládat. Až skript ukončí svou práci, aplikaci můžete vypnout a máte vše uloženo.
Když jedna fotka nestačí: spojování pomocí masek
Řekla bych, že pro lidi, kteří jsou v Photoshopu zvyklí jenom na základní úpravy, jsou masky takovou malou záhadou. A pro mě byly před pár lety taky. Už dlouho je ale používám pravidelně, hlavně k jedné konkrétní věci.
Občas prostě chci mít každý předmět na fotce ostrý, i když zrovna fotím na clonu okolo f/3 a předměty jsou od foťáku každý jinak daleko, takže by všechny na 100 % ostré být nemohly. Nebo fotím předmět, který má lesklé prvky a i když světlo okolo vypadá dobře, k hezkému vzhledu samotného produktu si musím trochu pomoct (pohnout světlem, zastínit zdroj světla černou plochou atd.).
V takových případech obvykle není jiná možnost, než finální snímek složit ze dvou a více fotek. A jak to udělat co nejjednodušeji? Jasně, že pomocí masek vrstvy.
Pokud o maskách nevíte vůbec nic, mám tu rychlé shrnutí: Masky jednoduše umožňují některá místa na fotce zprůhlednit. Tím prakticky "zviditelníte" některá místa z vrstvy, která je další v pořadí. Představte si to tak, že máte 2 vyvolané fotky na stole, překryjete je přes sebe a kus vrchní fotky utrhnete. Část vrchní fotky tak bude pryč, ale nahradí ji část spodní fotky.
A teď už k věci. Fotky, které chcete použít, stačí dát v Photoshopu na sebe. Dole kliknete na ikonku masky (vidíte na obrázku níže). Pomocí Ctrl+I přepnete masku vrstvy do černé. Vezmete štětec, jako barvu si nastavíte bílou a do spodní fotky tak můžete začít "domalovávat" části vrchní fotky. Pokud přetáhnete, stačí si štětec přepnout na černou a znovu s ním přejet místo, které by na výsledné fotce být nemělo.
Tip: Na vrchní fotce můžete fungovat i s bílou maskou. Jen to bude fungovat obráceně: do vrchní fotky tak budete vykreslovat části té spodní.
Zajímalo by vás toho o maskách víc? Pokud ano, dejte mi vědět třeba do zprávy na Instagramu.
Názorná ukázka. Chtěla jsem, aby na kotlíku bylo minimum odlesků, ale finální fotka by byla v popředí moc tmavá (vlevo). Pomohla jsem si tak maskami a do původní, hezky prosvětlené fotky, jsem vmaskovala jen část s kotlíkem bez odlesků.
Záplata nezachraňuje jen oblečení
Nástroj záplata v Photoshopu je něco jako alfa a omega mých retušérských schopností. Na drobné nedokonalosti (smítka apod.) nejraději používám bodový retušovací štětec, záplata ale dokáže vyřešit i komplikovanější problémy.
Samo Adobe na svém webu píše, že díky tomuto nástroji dokážete z fotky odstranit nežádoucí objekty a zajistíte si plynulé prolnutí s okolním obsahem.
Největší kouzelnický trik je za mě volba výplně "Podle obsahu". Stačí si pomocí nástroje označit objekt, který na fotce nechcete, stisknout Shift+Backspace, zvolit tyto hodnoty a stisknout "Ok".
Photoshop nahradí označenou část a použije k tomu nejbližší okolí označené oblasti. Za mě funguje tak v 90 % případů a neuvěřitelně mi šetří retušérskou práci!
Kdybych například chtěla z této fotky odstranit kamínky, nástroj záplata k tomu bude ideální.
Pro fotky ostré jako břitva
A jsme u konce! Tady ani nemá cenu se moc rozepisovat. Občas to prostě chce fotku trochu doostřit. Nejradši k tomu používám úplnou klasiku a jdu do sekce Filtr - Zostření - Doostřit. Tam zadám poloměr 0,4 obrazových bodů, práh nastavím na 0 míru určuju podle toho, co vidím v miniatuře. Někdy se nebojím dát plných 500, někdy bohatě stačí půlka.
Doostření obvykle provádím jako poslední, pak fotku ukládám a mám hotovo.
Pokud jste některé z mých oblíbených funkcí neznali, věřím, že si je hodně oblíbíte, až je vyzkoušíte. Každá z nich patří k mojí každodenní rutině, ale i tak se někdy zastavím a říkám si, že je neskutečné, jaké možnosti díky Photoshopu máme!