Zkouším foto triky z internetu! Fungují?

15.02.2021

Internet je plný různých foto hacků, tipů a triků. Je ale vůbec možné, aby některé z nich fungovaly? Tři jsem vyzkoušela a přináším verdikt!

Kdo by neznal fotografické triky z 5-Minute Crafts a podobných videí. Tyhle fígle se obvykle nejvíc hodí pro kreativní portrétové focení a osobně si myslím, že spousta z nich může reálně fungovat a vypadat skvěle. Občas je to ale taky slušný bizár. 

Mezi portrétovými tipy se někdy najdou různé vylepšováky a nápady pro focení produktů. Nebudu lhát, párkrát jsem si podobné video v rámci prokrastinace pustila a celou dobu mi běžela v hlavě jediná otázka: "Vypadalo by tohle reálně dobře?" A tak vznikl nápad na tenhle článek. 

Vždycky jsem chtěla něco podobného vyzkoušet, tak jsem vypátrala tři nadějně vypadající foto triky a vyzkoušela je za vás! 

U každého najdete seznam rekvizit, postup focení, neupravenou fotku a konečnou podobu fotky po úpravách. Pak už je jen na vás, jestli se do něčeho podobného pustíte taky!

Trik č. 1: Hra s vodou

Voda hrála hlavní roli hned v několika fotících tipech, které jsem v hlubinách internetu vylovila. Oblíbené jsou odrazy vodní hladiny na produktech nebo orosení produktů pomocí rozprašovače. 

Ale ruku na srdce, co se může pokazit, když pokropíte produkt vodou. Proto jsem nakonec vybrala něco jiného. O co tedy jde v prvním triku? 

Celé to má být o vytvoření iluze tekoucí vody. Produkt položíte do prázdné nádoby, vezmete si sklenici s vodou a začnete na jedné straně nalévat. Mezitím už fotíte. Výsledkem by měla být fotka produktu s ostře definovanou hranicí vody.

Co k tomu potřebujete? 

  • focený objekt, barevný výkres, sklenici s vodou a průhlednou nádobu (já jsem použila víko zapékací mísy)

Rekvizity připraveny!

Jak to šlo?

Nepřiznávám to ráda, ale tohle focení bude pro lidi, kteří se zvládají plně soustředit minimálně na dvě věci najednou. A zjistila jsem, že mezi ně asi nepatřím. 

Foťák jsem měla na stativu a seděla u víka zapékací mísy tak, abych mohla ve správný čas vylít sklenici vody. Spoušť jsem nastavila na kontinuální snímání a propojila foťák s telefonem, abych ho mohla jednoduše ovládat i v podřepu.

Tak moc jsem se ale soustředila na samotné vylévání vody, že všem záběrům vévodila moje ruka se sklenicí. Povedlo se jen pár záběrů po tom, co jsem sklenici pomalu odkládala. 

Neupravená JPG fotka.

Dalo by se asi říct, že jsem u prvního triku dost pohořela. ALE! Dost se mi líbil úplně poslední záběr, na kterém voda už sice pokrývá celou plochu víka, ale pořád se trochu vlní. Proto jsem se rozhodla jej použít a upravit.

Výsledek:

Hodnocení: 

Nakonec z foťáku vylezlo něco úplně jiného, než jsem čekala! Fotka nakonec vypadá jako focená ve fialové tekutině. Není to výsledek, který jsem si představovala, ale vlastně jsem přijemně překvapena.

Samotná podstata triku u mě spíš nezafungovala, ale u vás to může určitě dopadnout lépe.

Trik č. 2: Bokeh pomocí alobalu

Bokeh miluje spousta lidí a snaží se jej do fotek všemožně propašovat. Pokud nevíte, o co jde, je to prakticky rozostřená oblast snímku, konkrétně jde o rozostření do rozptylových kroužků. Prostě "taková ta rozmazaná světýlka na fotkách".

V jedné video kompilaci jsem našla trik, při kterém slečna vytvářela bokeh efekt pomocí alobalu. A jelikož já osobně bokeh přímo zbožňuju, rozhodla jsem se to vyzkoušet.

Co k tomu potřebujete?

  • focený objekt a pokrčený alobal

Teď přichází ten pravý čas na teoretickou vsuvku. Pokud s focením teprve začínáte, musíte vědět, že bokeh zásadně ovlivníte díky 3 faktorům. Patří mezi ně vzdálenost foceného objektu od pozadí, ohnisková vzdálenost a clona. 

Čím menší bude nastavené clonové číslo, tím větší bude rozostření. Čím větší ohnisková vzdálenost, tím větší podíl rozostřených oblastí na fotce a potenciál pro bokeh. 

Jak to šlo? 

Vybrala jsem malou lahvičku, abych mohla použít co nejmenší plochu alobalu. Pod lahvičku jsem dala betonové pozadí. Foťák jsem nastavila na clonu f/2.5, expozici 1/125 sec. a ISO 500. Na alobalové pozadí jsem ještě trochu posvítila mobilem pro větší efekt. 

Neupravená JPG fotka.

Vybranou fotku jsem trochu upravila a ořezala tak, aby šlo vidět jen alobalové pozadí. 

Výsledek:

Hodnocení: 

S čistým svědomím můžu říct, že tohle funguje! Mám k tomu ale pár tipů. 

První souvisí s foceným objektem. Spíš bych na alobalovém pozadí fotila věc, u které nebude vidět její spodní část. Za mě je totiž moc očividné, že za lahvičkou není souvislé pozadí: schválně jsem neretušovala pravou část fotky, na které je dobře vidět prostor mezi pozadím z alobalu a podkladem. 

Druhý souvisí se světlem, kterého bych do alobalu klidně pustila více. Ať to stojí zato!

Výsledná fotka vznikla tak, jak vidíte vlevo. Lahvičku jsem schválně umístila trochu dál od pozadí, aby byl bokeh efekt větší. Pro srovnání přidávám fotku vpravo: úplně stejné nastavení, jako u výsledné fotky, ale objekt stojí přímo u pozadí.

Trik č. 3: Monitor jako pozadí

Přiznám se, že poslední trik jsem měla v záloze pěkně dlouho a vlastně mě inspiroval k tomu, abych nachystala tento článek. 

Hodí se hlavně pro focení šperků na marko. Jednoduše si vezmete zrcátko, dáte pod monitor notebooku, ten pak sklopíte a pustíte nějaké video - třeba mořské vlny, inkoust rozpouštějící se ve vodě nebo rozprskávající se barevné křídy. A fotíte!

Co k tomu potřebujete?

  • focený objekt, zrcátko, notebook

Takhle vypadala scéna. 

Jak to šlo?

Nejprve jsem vybrala šperk a video. Zrcátko jsem položila na notebook tak, jak vidíte na fotce výše a pak jsem jen sklopila monitor. 

Foťák jsem zase měla na stativu a propojila jej s telefonem, abych mohla všechno ovládat z větší dálky a mačkat závěrku v pravý čas. Pak jsem jen pustila video a čekala na ty správné okamžiky.

Neupravená JPG fotka.

Fotila jsem na nižší clonu, takže jsem věděla, že šperk v tomto úhlu nebude ostrý po celé své délce. Proto jsem vyfotila další dvě fotky: jednu zaostřenou na špičku, jednu na plochu mezi špičkou a uzávěrem. Fotky jsem pak spojila do sebe pomocí masek v Photoshopu. 

Upravená JPG fotka před maskováním. 

Pak už stačilo jen pár finálních úprav a trocha retuše. Taky jsem si to zrcátko mohla pořádně vyleštit, že... 

Výsledek:

Hodnocení:

Tohle mě rozhodně nezklamalo a až zase budu fotit šperky, zkusím trik zařadit! 

Jediné mínus je, že se video odráží i od samotného objektu a ne jen od pozadí (zrcátka). Tady ale existuje jednoduché řešení, které jsem prakticky použila i při tomhle zkušebním focení. 

Vyfotíte si stejnou fotku, jen s bílým pozadím. Pak vymaskujete celý šperk a efekty z videa budou jen pod ním. 

Který trik se vám líbil nejvíc? Pokud bych měla vybrat svého favorita já, tak to bude trojka. Jestli některý z fíglů vyzkoušíte, určitě mi nechte zprávu na Instagramu a dejte vědět, jak se vám dařilo!